Raziskovalni dosežki
- Domov
- Raziskovanje
- Odličnost v raziskovanju
- Raziskovalni dosežki
Raziskovalni dosežki v letu 2022
Univerzna na Primorskem je v letu 2022 pridobila dva prilagojena projekta Evropskega raziskovalnega sveta (ERC): »N1-0296: Gladki izogeometrični prostori zlepkov nad večdelnimi domenami« nosilca prof. dr. Vita Vitriha in »N6-0297: Od morja do morja« nosilke izr. prof. dr. Martine Blečić Kavur.
V letu 2022 je UP pridobila tudi nove ARRS projekte mednarodnega sodelovanja, “N5-0312: Zeleni prehod in trajnost Skupne kmetijske politike: madžarsko-slovenska primerjava” pod vodstvom prof. dr. Štefana Bojneca, ter “N6-0292: Osor onkraj mita” izr. prof. dr. Martine Blečić Kavur ter “N1-0281: Vpliv biotopa na genetsko variabilnost, fitnes osebkov in embrionalno diapauzo pri Evropski srni” pod vodstvom prof. dr. Elene Bužan, ki pa se bodo pričeli izvajati leta 2023.
Dr. Anna Sandak, vodja raziskovalne skupine v InnoRenew CoE in profesorica na UP, pridobila projekt za utrjevanje samostojne raziskovalne kariere. S projektom »Bioinspired living skin for architecture ARCHI-SKIN«, bo s svojo ekipo razvijala inženirske žive materiale, ki so sposobni interakcije z okoljem in prilagajanje ter odzivanja na spremembe v njem. Na projektu vpeti tudi doktorski študenti, ki študirajo na programu Obnovljivi viri za zdrava grajena okolja na UP FAMNIT.
Preberi večV letu 2022 se je nadaljevalo izvajanje 4 projektov v iztekajočem se programu Obzorje 2020. V dveh UP nastopa kot vodilna institucija in sicer v projektu »STEP CHANGE: Science Transformation in EuroPe through Citizens involvement in HeAlth, conservation and energy rEsearch« in »InnoRenew CoE: Renewable materials and healthy environments research and innovation centre of excellence (InnoRenew CoE Phase 2)«. Za nadgradnjo tega projekta sta UP in InnoRenew CoE na tretji Teaming razpis v okvirnem programu Obzorje oddala prijavo z akronimom »InnoRenew Beyond«, v konzorciju še z dvema slovenskima partnerjema (ZAG in ZVKDS) in pod mentorstvom Univerze v Helsinkih (šanghajska lestvica 92). Projekt je pridobil pečat odličnosti.
V letu 2022 sta se pričela izvajati dva večja projekta v programu Obzorje Evropa.
Projekt »BGE: Biodiversity Genomic Europe«, katerega namen je z genetskimi in genomskimi pristopi upočasniti izumiranje vrst in upadanje biodiverzitete po svetu. V projektu pod vodstvom Naturalis Biodiversity Center iz Nizozemske sodeluje 33 partnerskih organizacij iz 29 držav, ki so partnerice dveh velikih konzorcijev: ERGA (European Reference Genome Atlas) in BIOSCAN (International Barcode of Life). UP v projektu nastopa kot koordinator slovenskega konzorcija ERGA.
V letu 2022 se je izvajala COST akcija, ki jo vodi UP »CA18201 - An integrated approach to conservation of threatened plants for the 21st Century«, v katerem sodeluje 67 članov iz 36 držav.
Pridobljen je bil projekt za delovanje Kariernega centra »Celostni program osebnostne in profesionalne rasti UP (UP osebnostna rast)« ter študentski projekti iz javnega razpisa »Projektno delo za pridobitev praktičnih izkušenj in znanj študentov v delovnem okolju«, ki bodo sofinancirani iz sredstev ESS.
V letu 2022 se je dokončala obnova objekta Livade 1.0 in selitev izobraževalnega in raziskovalnega procesa v sanirani objekt. To je pomembno prispevalo k še hitrejšemu razvoju UP predvsem na področju naravoslovja, športa in zdravja.
UP je v sodelovanju s centrom odličnosti InnoRenew CoE izvajal tudi aktivnosti za obnovo spomeniško zaščitenega kompleksa Servitski samostan.
UP je v letu 2022 sodelovala v konzorcijih raziskovalne infrastrukture, v katere se je vključila v preteklih dveh letih:
V letu 2022 se je UP pridružila Slovenskemu nacionalnemu vozlišču E-RIHS.SI »European Research Infrastructure for Heritage Science«, ki je vključen v evropski konzorcij E-RIHS ERIC.
Konzorcija ERGA (European Reference Genome Atlas) in BIOSCAN (International Barcode of Life) sta pridobila Obzorje Evropa projekt »BGE: Biodiversity Genomic Europe«, v vrednosti 21 mio EUR, ki združuje 33 partnerskih organizacij iz 29 držav. UP v projektu nastopa kot koordinator slovenskega konzorcija ERGA.
V letu 2022 je UP navezala sodelovanje s podjetjem Sincrotron v Trstu (Italija), kjer so v okviru projekta »Long term effects of different dietary protocols on determinants of health in patients lymphocytes« dovolili dostop do pospeševalnika elektronov – opreme, ki je v Sloveniji ni.
Raziskovalni dosežki v letu 2021
V letu 2021 se je UP uvrstila na svetovno lestvico univerz THE Times Higher Education za leto 2022. Na področju naravoslovnih ved je bila uvrščena v skupino 801–1000.
Organiziranih je bilo več znanstvenih srečanj in mednarodnih konferenc, tako v virtualni obliki kot v živo. Med njimi še posebej izpostavljamo 8. Evropski kongres matematike, največji znanstveni dogodek v letu 2021 v Sloveniji in glede na število udeležencev in izpeljanih dogodkov največji evropski matematični kongres v zgodovini.
Raziskovalci UP so v primerjavi s predhodnim letom močno povečali število objav v mednarodnih bazah WoS in SCOPUS.
VečS podpisom avtorjev UP je bilo objavljenih 361 člankov v revijah s faktorjem vpliva, ki jih indeksirajo SCI, SSCI in A&HCI oziroma 30 % več kot v letu 2020. V bazi SCOPUS pa se nadaljuje trend naraščanja objav, tudi teh je bilo v letu 2021 kar za 30 % več v primerjavi z letom 2020.
V letu 2021 se je za 70 % povečalo število člankov (vseh je 151), ki so vključeni v bazo WoS in so jih naši raziskovalci objavili v soavtorstvu s 54 univerzami (lani jih je bilo 18), ki se po šanghajski lestvici uvrščajo med prvih 500.
Na lestvici najbolj citiranih znanstvenikov in raziskovalcev v letu 2020, ki jo je oktobra 2021 objavil Elsevier, so tudi imena raziskovalcev iz UP Famnit in UP IAM, to so: dr. Dragan Marušič, dr. Štefan Bojnec, dr. Marko Tkalčič, dr. Andreja Kutnar in dr. Tomislav Levanič.
Izr. prof. dr. Martina Blečić Kavur z Oddelka za arheologijo UP FHŠ je soavtorica članka Large-scale migration into Britain during the Middle to Late Bronze Age, ki je izšel v reviji Nature, eni najuglednejših znanstvenih revij na svetu.
UP FTŠ – Turistica se je na izzivu Google.org Impact Challenge za države Srednje in Vzhodne Evrope predstavila s projektom, ki je bil med 800 sodelujočimi uvrščen v skupino najboljših.
RAZISKOVALNI DOSEŽKI V LETU 2019
UP se je tudi v letu 2019 uvrstila na Šanghajsko lestvico na področju matematike (Shanghai Ranking's Global Ranking of Academic Subjects 2018 - Mathematics).
Začel se je izvajati nov raziskovalni program P1-0404 »Matematično modeliranje in enkripcija: od teoretičnih konceptov do vsakodnevnih aplikacij« pod vodstvom prof. dr. Enesa Pasalica.
Pridobljen je bil temeljni projekt (Research and Innovation Actions - RIA) v programu Obzorje 2020, v katerem UP sodeluje kot partnerska institucija pod vodstvom španske Univerze Rovira i Virgili (ARWU 501-600).
Ustanovljen je bil Center za biemoderne študije.
Svet NAKVIS je podelil akreditacijo za mednarodni študijski program 3. stopnje Računalništvo in informatika (Computer Science), ki se bo izvajal na UP FAMNIT in na Univerzi St. Andrews (University of St. Andrews, School of Computer Science).
Preberi večUP se je tudi v letu 2019 uvrstila na Šanghajsko lestvico na področju matematike (Shanghai Ranking's Global Ranking of Academic Subjects 2018 - Mathematics).
Revija Ars Mathematica Contemporanea – AMC je bila na portalu SCImago Journal & Country Rank za vsa štiri področja, ki jih pokriva, ovrednotena z oceno Q1. Revija se že peto leto zapored ponaša z naslovom najbolj prestižne znanstvene revije, ki izhaja v Sloveniji. Revija Academica Turistica – Tourism and Innovation Journal je bila v 2019 prvo leto indeksirana v bazi SCOPUS.
Začel se je izvajati nov raziskovalni program P1-0404 »Matematično modeliranje in enkripcija: od teoretičnih konceptov do vsakodnevnih aplikacij« pod vodstvom prof. dr. Enesa Pasalica.
Pridobljen je bil temeljni projekt (Research and Innovation Actions - RIA) v programu Obzorje 2020, v katerem UP sodeluje kot partnerska institucija pod vodstvom španske Univerze Rovira i Virgili (ARWU 501-600). Projekt obravnava problematiko socialne vključenosti in trajnosti v mestih. UP je pridobila COST akcijo za varovanje ogroženih rastlinskih vrst - CA18201 »An integrated approach to conservation of threatened plants for the 21st Century,« ki bo združevala raziskovalce iz 37-tih različnih držav.
Ustanovljen je bil Center za biemoderne študije, ki deluje pri UP FHŠ. Center nadgrajuje sodelovanje z raziskovalci na področju teorije biemodernosti, ki se posveča obravnavi sodobne umetnosti ter širših kulturnih in družbenih dogajanj v sodobnih globalnih kontekstih. Center za biemoderne študije je nastal z namenom nadgrajevanja dosedanjega sodelovanja z raziskovalci na področju teorije biemodernosti.
V letu 2019 so potekale priprave na 8. Evropski matematični kongres v soorganizaciji UP, UL FMF, UL PEF, UL FPP, UM FNM, IMFM, IJS ter podjetja Abelium. Organizatorji so sklenili sporazum o sodelovanju tudi z Odprtim forumom evropske znanosti ESOF2020 ter z županoma občin gostiteljic obeh dogodkov, piranskim Đeniom Zadkovićem in tržaškim Robertom Dipiazzo. Kongres bo potekal leta 2020 kot največji evropski dogodek na področju matematike. Čezmejna znanstvena naveza bo obogatila raziskovalno dejavnost tako udeležencev omenjenih dogodkov kot mednarodno priznanih znanstvenih ustanov, ki delujejo v občinah na obeh straneh meje.
Svet NAKVIS je podelil akreditacijo za mednarodni študijski program 3. stopnje Računalništvo in informatika (Computer Science), ki se bo izvajal na UP FAMNIT in na Univerzi St. Andrews (University of St. Andrews, School of Computer Science).
UP je v letu 2019 kot organizator ali soorganizator izvedla 31 znanstvenih konferenc.
V letu 2019 je bila izvedena četrta Evropska noč raziskovalcev v okviru projekta SAWE – Marie Sklodowska Curie, na kateri je bila širši javnosti predstavljena raziskovalna dejavnost UP.
RAZISKOVALNI DOSEŽKI V LETU 2018
UP se je v letih 2017 in 2018 uvrstila na prestižno Šanghajsko lestvico na področju matematike (Shanghai Ranking's Global Ranking of Academic Subjects 2018 - Mathematics).
Pridobljen je bil nov raziskovalni program Matematično modeliranje in enkripcija: od teoretičnih konceptov do vsakodnevnih aplikacij z začetkom izvajanja 1. 1. 2019.
V letu 2018 je bil vzpostavljen Center za kriptografijo, ki se bo v prihodnjih letih razvil v glavni in osrednji slovenski raziskovalni in strokovni center na področju kriptografije.
V okviru projekta NUVOLAK 2 je UP otvorila prvi podjetniško-inovacijski laboratorij v akademski sferi INNOlab.
Preberi več
UP se je v letih 2017 in 2018 uvrstila na prestižno Šanghajsko lestvico na področju matematike (Shanghai Ranking's Global Ranking of Academic Subjects 2018 - Mathematics).
Pridobljen je bil nov raziskovalni program Matematično modeliranje in enkripcija: od teoretičnih konceptov do vsakodnevnih aplikacij z začetkom izvajanja 1. 1. 2019.
Uveljavljeni mednarodni matematični SCI reviji Ars Mathematica Contemporanea (AMC), ki jo UP izdaja že od leta 2010, se je v letu 2017 pridružila nova znanstvena mednarodna revija Umetnost diskretne in uporabne matematike (The Art of Discrete and Applied Mathematics – ADAM) s prvo izdano številko v letu 2018.
Novost v letu 2018 je tudi ponoven začetek izdajanja znanstvene revije Bilten: ekonomika, organizacija, informatika v zdravstvu, ki je bila nazadnje izdana v letu 2010. Bilten predstavlja slovensko strokovno revijo, ki vključuje tri področja v zdravstvu – ekonomiko, organizacijo in informatiko. V letu 2018 je tako izšla prva številka revije v e-izdaji.
Revija Academica Turistica – Tourism and Innovation Journal, ki jo izdaja UP, je bila v letu 2018 uspešno vključena v bazo Scopus.
V letu 2018 je bil vzpostavljen Center za kriptografijo, ki se bo v prihodnjih letih razvil v glavni in osrednji slovenski raziskovalni in strokovni center na področju kriptografije.
V okviru projekta NUVOLAK 2 je UP otvorila prvi podjetniško-inovacijski laboratorij v akademski sferi INNOlab.
UP je za potrebe pedagoške in raziskovalne dejavnosti UP FAMNIT in raziskovalne dejavnosti UP IAM aprila 2018 realizirala odkup objekta »Stara pošta« na Glagoljaški 8 v Kopru, kjer fakulteta deluje že od ustanovitve. V poletnih mesecih 2018 so prostore delno preuredili in pridobili nove predavalnice, računalnici, pisarne in kabinete.
V letu 2018 so se pričele aktivnosti za nakup opreme v okviru projekta InnoRenew CoE, za nadgradnjo nekaterih obstoječih laboratorijev ter vzpostavitev še 6 interdisciplinarnih raziskovalnih okolij (laboratorijev). Skupna vrednost zagotovljenih sredstev za vzpostavitev laboratorijev v okviru projekta je 3,5 milijona evrov. Nakup vrhunske raziskovalne opreme za UP predstavlja pomemben korak v razvoju ter odpira vrata novim izzivom na področju raziskovanja.
UP je aktivna tudi v UNESCO-vi mreži UNITWIN in tesno sodeluje z Občino Piran, v kateri ima sedež,
Turističnim združenjem Portorož in lokalnim turističnim gospodarstvom.
Eden od najpomembnejših znanstvenih dosežkov v dosedanjem razvoju UP, ki je strateškega pomena za razvoj obalne regije in Slovenije, njeno gospodarsko rast, mednarodno prepoznavnost in konkurenčnost, je ustanovitev in delovanje centra odličnosti InnoRenew, s katerim se povečuje mednarodna konkurenčnost slovenskega lesarstva in z njim povezanega gospodarstva.
UP je organizirala 2 nacionalni in 24 mednarodnih znanstvenih konferenc in znanstvenih sestankov,
Junija 2018 je bil prvič organiziran Raziskovalni dan UP FVZ. Predstavljeno je bilo aktualno delo na projektih UP FVZ, potekala pa je tudi razprava o možnostih nadaljnjega medsebojnega raziskovalnega sodelovanja.
V letu 2018 je bila izvedena tretja Noč raziskovalcev v okviru projekta SAWE – Marie Sklodowska Curie, na kateri je bila širši javnosti predstavljena raziskovalna dejavnost celotne UP.
RAZISKOVALNI DOSEŽKI V LETU 2017
Na UP se je v letu 2017 so se izvajali projekti: EDUCA 2: UP PEF, NUVOLAK2: vodilno partnerstvo UP FM, LIKE: UP FAMNIT, Riviera4Seasons2: UP FTŠ Turistica in se je začel izvajati H2020 projekt InnoRenew CoE.
V letu 2017 so na UP FHŠ uspešno zaključili mednarodni projekt AS, program Norveški mehanizem.
Pridobljen je projekta z naslovom »Združeni ukrepi za vitalnost starejših delavcev (STAR-VITAL)«.
Preberi več
Na UP se je v letu 2017 so se izvajali projekti za čezmejno upravljanje izobraževanja (EDUCA 2: UP PEF), Inovativna marketinška orodja za globalno konkurenčnost MSP v čezmejnem območju (NUVOLAK2: vodilno partnerstvo UP FM), 2 projekta v okviru programa čezmejnega sodelovanja INERREG V-A Slovenija-Hrvaška 2014-2020, Življenje na Kraškem robu (LIKE: UP FAMNIT), Skupna dediščina za skupno mednarodno promocijo 365 dni zelenega turizma na Opatijski in Portoroški rivieri ( Riviera4Seasons2: UP FTŠ Turistica) in se je začel izvajati H2020 projekt InnoRenew CoE.
V letu 2017 so na UP FHŠ uspešno zaključili mednarodni projekt AS, program Norveški mehanizem. S pomočjo pridobljenih sredstev smo konservirali in prezentirali arheološke ostanke (mozaiki, arhitektura) v Arheološkem parku Simonov zaliv, za obiskovalce pa je bil vzpostavljen interpretacijski center v sklopu povezanih kontejnerjev.
UP v letu 2017 kot vodilni partner uspešno kandidirala na javnem razpisu Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti za sofinanciranje izvajanja projektov podaljševanja delovne aktivnosti in zmanjševanja odsotnosti z dela. V okviru pridobljenega projekta z naslovom »Združeni ukrepi za vitalnost starejših delavcev (STAR-VITAL)« v vrednosti 1,5 mio EUR partnerji na področju aktivnega in zdravega staranja zaposlenih, zlasti starejših od 45 let, oblikujejo in implementirajo celovit poslovni model ravnanja s starejšimi delavci za delodajalce v kohezijski regiji Zahodna Slovenija. Osrednja zamisel projekta gradi na konceptu zdrave organizacije in na modelu zdravih delovnih mest Svetovne zdravstvene organizacije.
RAZISKOVALNI DOSEŽKI V LETU 2015
V letu 2015 so bili v uporabo predani novogradnja Livade 1.0 ter obnovljeni prostori v stavbi Galeb.
Preberi več
V letu 2015 so bili v uporabo predani novogradnja Livade 1.0 ter obnovljeni prostori v stavbi Galeb. S pomočjo uspešnega kandidiranja na javne razpise so bile izvedene večje investicije v nakup vrhunske visokotehnološke raziskovalne opreme, ki bodo v prihodnjem obdobju omogočale kvalitetno znanstveno-raziskovalno delo predvsem na področju naravoslovja in tehničnih disciplin. Skupna vrednost na novo pridobljene raziskovalne opreme v zadnjih petih letih presega 4,5 mio EUR. Pred tem UP na področju naravoslovja in tehničnih disciplin praktično ni razpolagala z raziskovalno opremo večje vrednosti (z izjemo nekaj kosov opreme, sofinanciranih iz t.i. ARRS shem Paket).