Nagrade in priznanja
- Domov
- Raziskovanje
- Odličnost v raziskovanju
- Nagrade in priznanja
Raziskovalci naše univerze so nagrajeni za svoje delo na različnih področjih. Dosegli smo izjemne rezultate v raziskavah o obnovljivih materialov in zdravega bivanjskega okolja, matematiki, turizmu, o zdravju, psihologiji, pedagogiki in drugih vedah.
Zoisova nagrada je najvišja nagrada v Sloveniji za dosežke na področju znanstvenoraziskovalnega dela in razvojne dejavnosti. Podeljuje jo Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport Republike Slovenije za življenjsko delo raziskovalca oziroma raziskovalke, ki se je s svojim delom izjemno uveljavil na področju znanstveno-raziskovalne in razvojne dejavnosti ter za vrhunske dosežke na področju znanstveno-raziskovalne in razvojne dejavnosti.
V letu 2022 Zoisova nagrada za vrhunske dosežke na področju linearne algebre je dobil prof. dr. Boja Kuzma.
UtemeljitevProf. dr. Bojan Kuzma deluje na Univerzi na Primorskem ter na Inštitutu za matematiko, fiziko in mehaniko. Raziskuje na
področju linearne algebre, ki jo prepleta s teorijo operatorjev, teorijo grafov in abstraktno algebro. Linearna algebra je bistvenega pomena za sodobni svet, saj se uporablja pri večini znanstvenih ved, tako naravoslovnih kot družboslovnih. Matematične objekte lahko preučujemo direktno, pogosto pa je smotrneje preučevati njihove simetrije, kar predstavlja večino del dr. Kuzme. Ohranjevalski problemi v linearni algebri nimajo zgolj teoretične vrednosti, temveč njihove aplikacije najdemo tako na drugih področjih matematike kot tudi v fiziki. Dr. Kuzma je razvil inovativne pristope, ki so pomembni pri reševanju težjih, nelinearnih, ohranjevalskih problemov. Od njegovih dosežkov v zadnjem času je treba posebej omeniti študijo grafa komutativnosti in grafa ortogonalnosti na številnih matematičnih strukturah. Ključno vprašanje pri tem je, ali že sam graf enolično določa dotično strukturo. Dr. Kuzma je avtor pionirskih del, ki podajo pritrdilen odgovor v mnogih primerih. Pri tovrstnih grafih, ki so praviloma neskončni, velja izpostaviti tudi izračune njihovih diametrov, za katere pa se presenetljivo izkaže, da so končni. S svojimi izračuni je dr. Kuzma, skupaj z drugimi sodelavci, podal končne grafološke invariante, ki omogočajo distinkcijo med različnimi objekti v linearni algebri.
V letu 2021 Zoisova nagrada za vrhunske dosežke na področju algebraične teorije grafov je dobil Prof. dr. István Kovács.
UtemeljitevDr. István Kovács deluje kot znanstveni svetnik na Univerzi na Primorskem. Je eden vodilnih raziskovalcev programske skupine, ki v svetovnem matematičnem prostoru velja za enega od dveh svetovnih centrov algebraične teorije grafov, drugi deluje na The University of Western Australia v Avstraliji. Algebraična teorija grafov je področje matematike, ki je bistvenega pomena za normalno delovanje visokotehnološke družbe 21. stoletja. Brez algebraične teorije grafov in z njo povezanih kriptografskih rešitev različnih vprašanj komunikacijske učinkovitosti in varnosti danes ne bi bilo ne bančnega e-poslovanja ne pametnih telefonov in niti vsakdanje uporabe svetovnega spleta. Pri vsem tem imajo ključno vlogo simetrične kombinatorične strukture, ki se pogojem varnega in učinkovitega komuniciranja in poslovanja najbolj približajo. Prav simetrija kombinatoričnih struktur je vprašanje, ki ga v okviru algebraične teorije grafov obravnava dr. István Kovács. Pri tem uporablja raznovrstna orodja z drugih področij matematike, na primer iz končnih geometrij, konfiguracij, asociativnih shem, Schurovih kolobarjev, teorije permutacijskih grup in teorije karakterjev. Njegovo raziskovalno delo, ki ga izvaja v okviru številnih domačih in mednarodnih raziskovalnih projektov, pomembno prispeva k razvoju vseh teh področij matematike. Iz zadnjega časa je treba izpostaviti predvsem njegov izjemen prispevek k reševanju enega najpomembnejših odprtih problemov v algebraični teoriji grafov, to je problema Cayleyjevega izomorfizma. Je avtor rešitev, ki so pomembne usmeritve pri iskanju končne rešitve tega problema.
Vir: https://www.gov.si/novice/2021-12-10-podeljene-nagrade-za-izjemne-dosezke-v-znanstvenoraziskovalni-in-razvojni-dejavnosti/; 13. 12. 2021
V letu 2021 zoisovo priznanje za pomembne znanstvene dosežke na področju suicidologije in duševnega zdravja dobila je Izr. prof. dr. Vita Poštuvan.
UtemeljitevDr. Vita Poštuvan je mednarodno priznana raziskovalka na področju psihologije, suicidologije in duševnega zdravja. Zaposlena je kot raziskovalka in namestnica vodje Slovenskega centra za raziskovanje samomora pri Inštitutu Andrej Marušič na Univerzi na Primorskem ter je predstavnica Slovenije pri Mednarodni zvezi za preprečevanje samomora (IASP). Je (so)avtorica številnih člankov v uglednih znanstvenih revijah in poglavij v znanstvenih monografijah ter spada po citiranosti med najuspešnejše slovenske strokovnjake. Gostovala je na uglednih institucijah in mednarodnih konferencah v tujini. Njeno delo vključuje preučevanje dejavnikov, povezanih z duševnim zdravjem in samomorilnim vedenjem različnih skupin prebivalstva, preprečevanje samomorilnega vedenja z razvijanjem psiholoških in javnozdravstvenih intervencij ter preučevanje žalovanja in reintegracije po smrti bližnjega. Prav tako se intenzivno ukvarja z razvijanjem kompetenc in stališč strokovnjakov na področju duševnega zdravja, z etiko in strokovnim razvojem v psihologiji in z metodološkimi pristopi v raziskovanju. Njena spoznanja pomembno prispevajo k razvoju znanosti in stroke v Sloveniji in tujini.
Vir: https://www.gov.si/novice/2021-12-10-podeljene-nagrade-za-izjemne-dosezke-v-znanstvenoraziskovalni-in-razvojni-dejavnosti/; 13. 12. 2021
Leta 2020 je Zoisovo priznanje za znanstvene dosežke pri razvoju metodologije medicinske statistike prejela izr. prof. dr. Lara Lusa.
UtemeljitevDr. Lara Lusa je od leta 2016 zaposlena kot izredna profesorica na Univerzi na Primorskem, Fakulteti za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije. Njeno raziskovalno delo spada na področje razvoja statistične metodologije za potrebe medicinske statistike. Pri tem ne gre le za pomemben vidik dejanske analize podatkov, temveč tudi za razvoj novih pristopov tako k statističnemu modeliranju kot tudi k matematičnim in statističnim vprašanjem, ki se pojavljajo pri takem raziskovalnem delu. Njeno delo vsebuje torej celotno pot od statističnega modeliranja, presoje primernosti statističnih modelov, računalniške implementacije in vsebinske presoje rezultatov v medicinskem kontekstu.
Bibliografija dr. Lusa obsega 75 izvirnih znanstvenih del, od tega 71 v revijah, ki so vključene v zbirko Web of Science. Njene objave segajo od metodološko statističnih do raziskovalnih biomedicinskih, kjer je njena vloga predvsem v ustrezni uporabi statističnega znanja. Na metodološkem področju je v času svojega delovanja na Inštitutu za biostatistiko in medicinsko informatiko Medicinske fakultete Univerze v Ljubljani vzpostavila za Slovenijo povsem novo področje, in siceranalizo visoko razsežnih podatkov. Njeno zanimanje za tovrstne metode sega v čas njene zaposlitve v Milanu in se je odlično ujelo tudi z razvojem genetskih raziskav pri nas.
Da gre za svetovno uveljavljeno statističarko dobro ilustrira tudi dejstvo, da je od leta 2016 članica skupine STRATOS (STRengthening Analytical Thinking for Observational Studies) Initiative, in sicer v delovni skupini o visokorazsežnih podatkih (High-dimensional data, Topic group 9) in v delovni skupini o začetni analizi podatkov (Initial data analysis, Topic group 3). Njen ugled v slovenskem prostoru pa se kaže v tem, da je od leta 2013 sourednica revije Metodološki zvezki – Advances in Statistics and Methodology, od leta 2016 pa predsednica programskega odbora mednarodne konference Applied Statistics.
Leta 2019 je prestižno Zoisovo nagrado za vrhunske dosežke na področju kriptografije prejel prof. dr. Enes Pasalic.
UtemeljitevProf. dr. Enes Pasalic raziskovalno deluje na področju kriptografije in je uvrščen med vodilne svetovne znanstvenike na področju načrtovanja in analize simetričnih šifer ter proučevanja kriptografsko zanimivih diskretnih kombinatoričnih struktur, še posebej Boolovih funkcij. Raziskovalno je sodeloval pri razvoju S-box primitiva v novem šifrirnem standardu, ki je bil uporabljen v mobilnem omrežju 3G ter v pretočni šifri SNOW 3G za uporabo v standardu 3GPP. V obdobju med 2012 in 2018 je objavil 41 znanstvenih člankov v visokokakovostnih revijah, kot sta IEEE ter Finite Fields and their Applications. Glavni prispevek njegovega raziskovalnega dela je vezan na uporabo Boolovih funkcij pri določanju ortogonalnih zaporedij v mobilnih omrežjih. Z uporabo teh izsledkov je v omrežjih CDMA mogoče podvojiti število uporabnikov na celico. Druga pomembna raziskovalna področja so vezana na nove kriptoanalitične metode, uporabo Boolovih funkcij za testiranje pokvarjenih strojnih vezij, učinkovite verjetnostne algoritme za odkrivanje algebraičnih lastnosti kriptografskih primitivov in na teoretični razvoj kriptografskih primitivov, ki imajo najboljšo poznano odpornost proti določenim kriptoanalitičnim napadom. Leta 2015 je v Kopru organiziral prvo mednarodno kriptografsko konferenco v Sloveniji, BalkanCryptSec. Od leta 2018 na Univerzi na Primorskem vodi Center za kriptografijo, istega leta je postal tudi vodja raziskovalnega programa Matematično modeliranje in enkripcija: od teoretičnih konceptov do vsakodnevnih aplikacij.
(vir: https://www.gov.si/novice/podeljeni/; 30. 1. 2020)
Leta 2018 je Zoisovo priznanje za pomembne znanstvene dosežke na področju lesarstva prejela izr. prof. dr. Andreja Kutnar.
UtemeljitevDr. Andreja Kutnar je izredna profesorica na Univerzi na Primorskem in direktorica raziskovalnega inštituta InnoRenew CoE. Na področjih lesnih kompozitov, termo-hidromehanske obdelave lesa, trajnostno grajenih okolij in analize vplivov na okolje se uvršča med vodilne svetovne znanstvenike. S prodornimi raziskavami, ki temeljijo na interdisciplinarnem in internacionalnem pristopu, je soustvarila in uveljavila novo raziskovalno področje – restorativno okoljsko in ergonomsko oblikovanje. Pri svojem delu je koordinirala več mednarodnih konzorcijev in med drugim v okviru Akcije COST povezala v mrežo raziskovalce iz 39 držav. Velik dosežek njenih tovrstnih in znanstvenih prizadevanj sta projekt in raziskovalni inštitut InnoRenew CoE, ki med drugim nadaljujeta razvijanje restorativnega okoljskega in ergonomskega oblikovanja. Pri tem sta zasnovana tako, da spodbujata regionalni razvoj znanosti in ga vpenjata v mednarodni prostor. Dr. Kutnar je v manj kot desetih letih po doktoratu postala ne le vrhunska strokovnjakinja s področja lesarstva, ampak tudi uspešna voditeljica znanstvenega inštituta ter iskana gostujoča predavateljica na tujih univerzah in gostja odmevnih znanstvenih konferenc.
Leta 2017 je Zoisovo priznanje za pomembne znanstvene dosežke na področju diskretne matematike prejel izr. prof. dr. Martin Milanič.
UtemeljitevDr. Martin Milanič raziskovalno deluje na področju diskretne matematike in teoretičnega računalništva na Univerzi na Primorskem. Njegova bibliografija obsega več kot 70 izvirnih znanstvenih člankov in poglavje v znanstveni monografiji, odmevnost njegovega dela pa izkazuje več kot 290 čistih citatov v zadnjih desetih letih.
Dr. Milanič v svojem raziskovalnem delu poseben poudarek namenja študiju strukturnih in algoritmičnih vidikov grafovskih razredov. Njegovi najpomembnejši raziskovalni prispevki temeljijo na novih konceptih in ugotovitvah v teoriji grafovskih razredov (ekvistabilni in CIS grafi, pragovni koncepti in dominacija), na uvedbi novih grafovskih parametrov na področju povezanosti in dominacije v grafih (separabilnost in Grundyjevo dominantno število), na študiju računske zahtevnosti optimizacijskih problemov na grafih in omrežjih (neodvisna množica, vektorska povezanost, viralni marketing) ter na razvoju modelov in odkrivanju novih možnih uporab metod teorije grafov in kombinatorične optimizacije v bioinformatiki. S svojim raziskovalnim, mentorskim in organizacijskim delom tako ključno prispeva k razvoju tega podpodročja matematike v Sloveniji.
Leta 2015 je Zoisovo nagrado za vrhunske dosežke pri znanstveno-raziskovalnem delu na področju diskretne matematike in njenih uporab prejel prof. dr. Tomaž Pisanski.
UtemeljitevDr. Tomaž Pisanski je vrhunski raziskovalec, ki deluje na področju diskretne in računalniške matematike, z aplikacijami v naravoslovju, tehniki in družboslovju. O širini njegovega delovanja priča obsežna bibliografija, ki zajema 146 izvirnih znanstvenih člankov, eno znanstveno monografijo, ki je leta 2013 izšla pri ugledni založbi Birkhäuser, in štiri poglavja v mednarodnih monografskih publikacijah. Izjemno odmevnost njegova dela potrjuje več kot 1000 normiranih čistih citatov v zadnjih desetih letih in normirani H-indeks 19. Dr. Pisanski je eden od pionirjev topološke teorije grafov na svetu in začetnik svetovno znane slovenske šole teorije grafov. Leta 2008 je soustanovil prvo mednarodno matematično revijo v Sloveniji, Ars Mathematica Contemporanea, ki se je leta 2014 uvrstila v prvo polovico SCI-revij na matematičnem področju. V zadnjih sedmih letih je prof. dr. Pisanski sam ali v soavtorstvu objavil 47 izvirnih znanstvenih člankov v uglednih mednarodnih revijah. Iz Evropske znanstvene fundacije je leta 2011 pridobil projekt GReGAS in postal sploh prvi slovenski koordinator kakega projekta po programu EUROCORES. Njegov najpomembnejši doprinos v svetovno zakladnico znanja temelji na uporabi metod diskretne matematike v naravoslovju in tehniki. Izjemen je njegov prispevek k razvoju teorije upodobitev grafov, ki se uporablja v sami matematiki, pa tudi v kemiji, biologiji in drugih znanostih.
te
Leta 2013 je Zoisovo nagrado za vrhunske dosežke v matematiki in naravoslovju prejela prof. dr. Dušanka Janežič.
UtemeljitevDoktorica Dušanka Janežič je redna profesorica na Fakulteti za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije Univerze na Primorskem in znanstvena svetnica na Fakulteti za kemijo in kemijsko tehnologijo Univerze v Ljubljani. Temeljne usmeritve njenega znanstvenoraziskovalnega dela so izpopolnjevanje in razvoj ter uporaba novih metod in algoritmov pri molekularnem modeliranju, to je pri teoretskih raziskavah v naravoslovnih in tehničnih znanostih, kot so kemija, farmacija, molekularna fizika, strukturna biologija in razvoj novih materialov. Profesorica Dušanka Janežič je s svojimi vrhunskimi dosežki na področju molekularnega modeliranja, ki ga je v Slovenijo pripeljala pred 20 leti, trajno prispevala k razvoju znanstvenoraziskovalne in razvojne dejavnosti v Republiki Sloveniji. S svojim dolgoletnim znanstvenoraziskovalnim, pedagoškim in strokovnim delom na področju molekularnega modeliranja si je pridobila velik ugled med vodilnimi strokovnjaki in znanstveniki v svetu in doma. Bibliografija profesorice Dušanke Janežič obsega več kot 400 enot. O svojem delu je v soavtorstvu objavila znanstveno monografijo z naslovom Graph Theoretical Matrices, sedem poglavij v monografijah tujih založnikov ter 86 znanstvenih člankov v tujih revijah najvišjega kakovostnega razreda z domačimi in tujimi sodelavci.
V zadnjih sedmih letih je profesorica Dušanka Janežič objavila 40 izvirnih znanstvenih člankov v uglednih mednarodnih revijah z visoko odmevnostjo, dve poglavji v monografskih publikacijah tujih založb in eno znanstveno monografijo, izdano pri tuji založbi. Njeni znanstveni dosežki so inovativni in imajo k uporabnosti naravnano vrednost.
(vir: http://www.mizs.gov.si/si/delovna_podrocja/direktorat_za_znanost/sektor_za_znanost/dejavnost/nagrade_in_priznanja_za_izjemne_dosezke_v_znanstveno_raziskovalni_in_razvojni_dejavnosti/2013/; 28.2.2019)
Leta 2012 je Zoisovo priznanje za pomembne znanstvene dosežke v matematiki prejel izr. prof. dr. Štefko Miklavič.
UtemeljitevIzredni prof. dr. Štefko Miklavič je izredni profesor na Univerzi na Primorskem. Njegovo raziskovalno delo spada na področje teorije grafov oziroma v vsakdanjem jeziku povedano, dr. Štefko Miklavič raziskuje omrežja. Omrežja vseh vrst močno zaznamujejo naše vsakdanje življenje: svetovni splet je omrežje, molekularne strukture so omrežja, socialne združbe so omrežja. Iz znanstvenega dela dr. Štefka Miklaviča sledi, da so učinkovitejša, uspešnejša, tudi bolj dolgoživa tista omrežja, katerih vozlišča – njegovi deli – so čim bolj uravnoteženo povezana med seboj. V strokovnem jeziku povedano, je težišče raziskovanja dr. Štefka Miklaviča algebraična teorija grafov, predvsem Terwilligerjeve algebre razdaljnoregularnih grafov, Q-polinomski razdaljnoregularni grafi, krovi grafov in strukture simetričnih grafov. Na teh področjih je rešil več do takrat odprtih raziskovalnih problemov. V zadnjih sedmih letih je prof. dr. Štefko Miklavič objavil 27 izvirnih člankov, vse v uglednih matematičnih revijah s faktorjem vpliva, osem kot edini avtor, druge pa kot soavtor. Njegova dela so vzbudila pozornost v Sloveniji in širši mednarodni javnosti. Njegovi znanstveni dosežki so inovativni in imajo tudi k uporabi naravnano vrednost.
test
Leta 2008 je Zoisovo priznanje za pomembne znanstvene dosežke na področju ekonomije prejel izr. prof. dr. Štefan Bojnec.
UtemeljitevDr. Štefan Bojnec je izredni profesor na Fakulteti za menedžment Univerze na Primorskem. S svojim raziskovalnim delom, objavljenimi deli doma in v tujini ter s svojo strokovno in pedagoško dejavnostjo se uvršča med vodilne slovenske ekonomiste. Njegovo raziskovalno delo je razvejano in zajema več področij, zlasti pomembne pa so njegove raziskave in analize trženja, mednarodne trgovine, dinamike podjetij, dinamike delovne sile ter njegove raziskave in analize ekonomskih učinkov in značilnosti tranzicije v srednjeevropskih in vzhodnoevropskih državah. Seveda pa je treba opozoriti tudi na njegov celotni prispevek k razvoju ekonomske znanosti doma in v svetu.
Znanstveno delo profesorja dr. Štefana Bojneca odlikujejo idejna in metodološka inovativnost ter visoka stopnja vključevanja ekonometrijskih metod zlasti pri raziskovanju dinamike podjetij, delovne sile in tržnih povezav. Njegovo znanstvenoraziskovalno delo ima tudi pomembne uporabne in razvojne učinke v gospodarstvu ter njegovi raziskovalni in pedagoški infrastrukturi v Sloveniji in tujini.
Priznanje Prometej znanosti za odličnost v komuniciranju znanosti je najvišje in edino do sedaj vpeljano priznanje za tiste raziskovalce, umetnike, učitelje in novinarje, ki se odlikujejo v komuniciranju znanosti z različnimi javnostmi, še zlasti s splošno (generalno) javnostjo. Priznanje podeljuje Slovenska znanstvena fundacija.
Prejemniki priznanj so naslednji raziskovalci UP:
V letu 2020 je nagrajen spletni portal ŽIV? Živ! (zivziv.si), ki ga ustvarjajo raziskovalci Slovenskega centra za raziskovanje samomora, ki deluje pod okriljem UP Inštituta Andrej Marušič.
Priznanje Ambasador znanosti podeljuje Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport Republike Slovenije za pomembne dosežke pri promociji in razvoju slovenske znanstvene in razvojne dejavnosti v tujini.
Leta 2016 je priznanje prejela prof. dr. Sara Dolničar, ki od leta 2012 sodeluje na doktorskem študijskem programu Inovativni turizem UP Fakultete za turistične študije.
UtemeljitevProf. dr. Sara Dolničar znanstveno deluje v Avstraliji. Najprej je delovala na University of Wollongong, od leta 2013 pa na ugledni The University of Queensland. Znanstveno se ukvarja z metodologijo in merskimi orodji v marketingu, predvsem na področjih turizma, prostovoljstva in trajnostne rabe voda. Na teh področjih je izvedla številne odmevne mednarodne raziskave, kar jo globalno uvršča med 2 % najuspešnejših raziskovalcev s področja marketinga. O odličnosti njenega znanstvenoraziskovalnega dela priča več kot 300 znanstvenih del z več kot 6000 citati. Je članica prestižne International Academy for the Study of Tourism in uredniških odborov devetih najuglednejših mednarodnih znanstvenih revij. Za svoje delovanje je prejela 12 prestižnih mednarodnih nagrad. ARRS jo prepoznava kot eno od 129 najuglednejših slovenskih znanstvenikov v svetu. Prof. dr. Sara Dolničar je intenzivno vpeta v slovenski znanstveni prostor. Od leta 2012 pedagoško in raziskovalno sodeluje s Fakulteto za turistične študije Turistica Univerze na Primorskem, od leta 2014 pa tudi z Ekonomsko fakulteto Univerze v Ljubljani. Njeno sodelovanje se izraža v prenosu znanstvenoraziskovalnih spoznanj na raziskovalce in študente ter v soustvarjanju odmevnih znanstvenih dosežkov skupaj z njimi. Njena raziskovalna dejavnost v Sloveniji pa ima tudi uporabno vrednost v smislu sodelovanja s številnimi (predvsem turističnimi) podjetji.
Druge nagrade in priznanja
Nagrado ARRS Odlični v znanosti 2018 za delo, objavljeno pri ugledni mednarodni založbi, je za soavtorstvo dela “Fish on the move : fishing between discourses and borders in the Northern Adriatic, (MARE publication series, vol. 11). Cham: Springer Nature, 2017” prejela izr. prof. dr. Alenka Janko Spreizer.
Nagrado za življenjsko delo Donald Michie and Alan Turing, ki jo podeljuje Multikonferenca Informacijska družba, ena vodilnih srednjeevropskih konferenc, ki združuje znanstvenike z različnih raziskovalnih področij, povezanih z informacijsko družbo, je leta 2016 prejel prof. dr. Tomaž Pisanski.
Zveza geografov Slovenije je v letu 2015 prof. dr. Antonu Gosarju podelila Melikovo priznanje za življenjsko delo in prispevek k razvoju slovenske geografije.
Priznanje za zaslužnost na področju inovativnosti je leta 2015 prejel profesor dr. Borut Likar in sicer za izjemno delo na področju izobraževanja in ozaveščanja mladih s področja inovativnosti. Priznanje letno podeljuje združenje slovenskih izumiteljev ASI.
Priznanje Primorski um za strokovnjake, ki so se izkazali pri uvajanju vrhunskega znanja v prakso, je v letu v letu 2015 doc. dr. Zala Jenko Pražnikar, ki raziskovalno deluje na področju biokemije,
v letu 2014 prof. dr. Mara Cotič, ki deluje na področju vzgoje in izobraževanja
Leta 2013 je priznanje prejel prof. dr. Štefko Miklavič za doprinos na področju matematike in uspešne promocije slovenske znanosti na regionalni, nacionalni in mednarodni ravni,
ter 2012 prejel prof. dr. Borut Likar za področje vzgoje in izobraževanja.