Medkulturni študiji
- Domov
- Raziskovanje
- Raziskovalna področja
- Medkulturni študiji
Raziskave na področju medkulturnih študijev zajemajo preučevanje, upravljanje in valorizacijo dediščine in medkulturnih stikov na jezikovno in kulturno mešanem območju slovenske Istre in Krasa, raziskave pa se ukvarjajo tudi s širšimi aspekti medkulturnosti v evropskem merilu. Interdisciplinarni pristop povezuje socialno in gospodarsko zgodovino, arheologijo, etnologijo, antropologijo in (krajinsko) arhitekturo.
Zgodovina in kulturna dediščina v sodobnem času pomenita pomembna dejavnika identitete, privlačnosti in razvoja. Smisel projektov je zainteresirani strokovni javnosti in lokalnemu prebivalstvu podati raziskovalne rezultate, znanje, informacije ter orodja za kritičen pristop pri spoznavanju in obravnavi svoje zgodovine ter dediščine in za dvig njihove kakovosti ter privlačnosti pobud na tem področju.
Obenem je pozornost namenjena orodjem in izobraževalnim programom, ki omogočajo uporabo sodobnih tehnoloških orodij pri ohranjanju, plemenitenju in promociji kulturne dediščine, in sicer v skladu z načeli informacijske pismenosti in digitalizacijo znanja, enostavnega dostopa do informacij in ohranjanja kulturne dediščine ter kulturne raznolikosti.
Predmet raziskav so tudi vprašanja, ki obravnavajo problematiko dediščine in medetničnih odnosov, večjezičnosti, identitete ter manjšin, zlasti na območju slovensko-italijanskega stika, v okviru slovensko-francoskih odnosov, kot tudi na območju Mezoamerike z vidika antropologije, jezika, etnologije, literature, geografije itd.
Kontaktna oseba Inštituta za medkulturne študije Fakultete za humanistične študije Univerze na Primorskem (UP FHŠ IMŠ) je izr. prof. dr. Katja Hrobat Virloget.