V ospredju Rektorske konference RS krepitev mednarodnega sodelovanja
- Domov
- O univerzi
- Novice in obvestila
- V ospredju Rektorske konference RS krepitev mednarodnega sodelovanja
Izjemno pester program T4EU tedna je v petek, 24. 5. 2024 oplemenitila še Rektorska konferenca Republike Slovenije (RK RS) v soorganizaciji s Centrom Republike Slovenije za mobilnost in evropske programe izobraževanja in usposabljanja (CMEPIUS), ki je tokrat gostila na Fakulteti za Management Univerze na Primorskem. Potekala ja pod naslovom Internacionalizacija visokega šolstva in pomen evropskih univerz. RK RS v mandatu 2024–2025 predseduje rektorice UP, prof. dr. Klavdije Kutnar in podpredsednik rektor UNG, prof. dr. Boštjan Golob.
Z vstopom v digitalno dobo in splošno globalizacijo svet postaja povezan kot še nikoli poprej. Velike razdalje med univerzami Evrope, ki so v preteklosti predstavljale veliko oviro mednarodnem delovanju, je zdaj možno z lahkoto premostiti v virtualnem okolju. Skoraj neposredna povezanost sveta je tako botrovala nastanku mrež evropskih in mednarodnih univerz s skupnim ciljem krepitve medsebojnega sodelovanja.
Štiri slovenske univerze so vključene v mreže, to so Transform4Europe (UP), Across – European cross-border University (UNG), Athena European University (UM) in Eutopia (UL) ter še mnoge druge. Skozi leta delovanja v teh skupnostih so univerze pridobile mnoge izkušnje in znanja o dobrih praksah ter izzivih takšnega delovanja.
Internacionalizacija visokega šolstva je tudi postala institucionalizirana, tako na ravni Slovenije s Strategijo za internacionalizacijo visokega šolstva in znanosti v RS do 2030 in Evrope z Evropsko strategijo za univerze. Pomembni vpogled v to dvoje sta na RK RS podala mininister za visoko šolstvo, znanost in inovacije RS prof. dr. Igor Papič, direktor za visoko šolstvo Urban Kodrič in predstavnica EUA (European University Association) Anna-Lena Claeys-Kulik.
Ugledni gosti in predstavniki univerz so se na okrogli mizi pogovorili o pomenu evropskih univerz, saj te omogočajo profesionalni razvoj in krepitev znanja tako administrativnega in strokovnega osebja kot študentov. Mednarodne mobilnosti so namreč izjemnega pomena za razvoj in dvig kakovosti pedagoške ter raziskovalne dejavnosti. Pomen mednarodnih izkušenj za študente je še dodatno poudaril Sven Idarand, glavni tajnik T4EU.
Pomemben mejnik je bil dosežen tudi s sporazumom o ustanovitvi slovenskega konzorcija SYNCHO-SI, ki sta ga podpisala prof. Dr. Zdravko Kačič, rektor Univerze v Mariboru, in Prof. Dr. Klavdija Kutnar. Konzorcij bo sodeloval pri izgradnji, postavitvi in delovanju nove sinhrotronske žarkovne linije Elettra v Trstu ter tako okrepil raziskovalne zmogljivosti slovenskih univerz.
Na konferenci je bilo predstavljenih tudi nekaj dobrih praks na področju internacionalizacije. Dr. Blas Fernández z UP je razpravljal o preoblikovanju akademskih karier z internacionalizacijo. Prof. Dr. Dean Korošak z UM je predstavil strategije za spodbujanje mobilnosti. Kaja Kranjčič z Univerze v Novem mestu je izpostavila mobilnost na začetku kariere v okviru pobude StudyEU Amber Road. Prof. Dr. Penka Stateva z UNG je poudarila pomen mednarodnih izkušenj pri doktorskem usposabljanju.
Zaključek RK RS je sovpadal z koncem T4EU tedna na Univerzi na Primorskem, ki je omogočil izjemno priložnost za krepitev znanja in kompetenc ter ponudil okolje za ustvarjanje in utrjevanje odnosa z zaposlenimi in študenti mreže Transform4Europe.